gps.png, 1,1kB 48°42.334´, 20°30.529´

Volajte +421 58 788 2002 alebo sa rezervujte onlineREZERVUJ TERAZ

Historické pamiatky

Mesto Rožňava

Mesto Rožňava je staré banícke mesto spomínané už v roku 1291, ktorého sláva vyrástla na ťažbe a spracovaní rudného bohatstva. Od roku 1775 je biskupským sídlom a má niekoľko výstavných kostolov. Okrem troch rímokatolíckych kostolov a dvoch kaplniek je tu tiež kostol reformovanej cirkvi a evanjelický kostol, ktorý patrí medzi najcennejšie klasicistické pamiatky Slovenska. Vzácnosťou historického jadra
je stredoveké námestie pravidelného štvorcového pôdorysu, ktorému dominuje renesančná strážna veža a biely secesný pomník Františky Andrássyovej z roku 1905.

Obec Krásnohorské podhradie

Vo vzdialenosti 5 km od Rožňavy sa nachádza obec Krasnohorské podhradie známa zachovaným stredovekým hradom – Hrad Krásna Hôrka – staré feudálne sídlo, vybudované po roku 1318. Slúžilo na zabezpečenie obchodných ciest, vedúcich do gemerskej a spišskej baníckej oblasti. Od roku 1676 bol župným sídlom Gemera. V rokoch 1903 – 1905 vybudoval Dionýz Andrássy súkromné múzeum. Hrad Krásna Hôrka patrí k jedným z najzachovalejších hradov na Slovensku. V obci pod hradom sú ďalšie významné pamiatky – secesná obrazáreň so stálou výstavou obrazov a mauzóleum posledných majiteľov hradného panstva Dionýza a Františky Andrássyovcov postavený v secesnom štýle. Dva sarkofágy nachádzajúce sa v mauzóleu sú vyhotovené z bieleho carrarského mramoru.